ქუთაისი ნიუპორტის საერთაშორისო ასოციაცია
Madonna Megrelishvili’s potted biography
madona megreliSvilis mokle biografia
English Philology Department is bidding farewell to Professor Madonna Megrelishvili, a well-known Georgian scientist and public figure, Doctor of Philological Sciences, one of the founders of Kutaisi Newport International Association.
Ms. Madonna's contribution is greatest to Akaki Tsereteli State University, to the city and to the country. This is not surprising if we look at her biography. After graduating from Kutaisi public school N1 and University with distiction, she continued her studies at Maurice Torres Institute of Foreign Languages in Moscow and was awarded the title of Doctor of Philological Sciences in 1984.
In 1995-2006 and 2006-2014 Professor Megrelishvili was the Head of the English Studies Department at Akaki Tsereteli State University. As a result of her great efforts, the department has achieved tremendous success not only in Georgia but outside the country as well.
Ms. Madonna Megrelishvili has been an Academician of the Georgian Academy of Education Sciences since 2001 and a member of the Research Academy of the Cambridge International Monograph Center. All her deeds are inspired by the dedication to her duties and love of her country.
In 2005 Ms. Madonna Megrelishvili founded the English Language Center (ELC) under the umbrella of Kutaisi Newport International Organization. The aim of the center is to equip the students with the competences allowing them use English in many different situations and bring up competitive young generation equipped with all necessary skills and values for the civilized world. Her name is still associated with high standards and success. As an eminent researcher, Madonna Megrelishvili held an honorary place among the leading linguists of the country. She has published more than 110 works in Georgian and foreign languages (Russian and English), including monographs, textbooks and dictionaries. She received professional training from various universities in Georgia, Russia, the United Kingdom and the United States. She was the scientific head of 27 successfully defended doctoral dissertations; an editor of 27 textbooks and monographs, and a reviewer of 21.
Professor Madonna Megrelishvili ran 4 academic programmes and was the coordinator of 9 international educational and social projects. Since 2001, she was an Academician at the Georgian Academy of Educational Sciences, a member of the Research Academy of the Cambridge International Monograph Center, and a member of the International Organization of Professional and Business Women (Women Who Set Standards) (USA).
In 1991-2020 Madonna Megrelishvili was the Chair of Kutaisi- Newport International Organization. It was with her direct effort and support that the cultural-educational and economic ties between the two cities were established and strengthened, which made this relationship a model for all other twinned cities in the world. On September 8, 2010, an unprecedented event in the history of our country took place - Kutaisi Walk was opened in Newport on the 20th anniversary of the Twinning.
In 2019 Professor Madonna Megrelishvili gave another gift to the Georgian scientific community. Under her initiation and leadership, the book was published "Respecting our Past, Celebrating our Future". It describes the structure of successful teaching and the European model of work in the Department of English Philology, which depicts that the secret of the success of the English Philology Department is not only high academic standards but also knowledge, skills and abilities they offer to their students.
One of the last recognitions of the merits of Professor Madonna Megrelishvili was the honorary diploma for scientific achievements in the field of philology by Georgian National Academy of Sciences on World Science Day established by UNESCO. This honorary award is another confirmation of the great contribution that this distinguished scientist, teacher, leader and selfless person made to the development of Georgian science and the upbringing of many young generations.
დეპარტამენტი ემშვიდობება პროფესორ მადონა მეგრელიშვილს, ცნობილ ქართველ მეცნიერსა და საზოგადო მოღვაწეს.
უდიდესია ქალბატონი მადონას ღვაწლი აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, ქალაქის და ქვეყნის წინაშე. ეს არცაა გასაკვირი, თუ მის ბიოგრაფიას გადავხედავთ. ქუთაისის პირველი საშუალო სკოლის ოქროს მედალზე და უმაღლესის წარჩინებით დასრულების შემდეგ მან სწავლა გააგრძელა მოსკოვის მორის ტორეზის სახელობის უცხოურ ენათა ინსტიტუტის ასპირანტურაში და 1984 წელს მიენიჭა ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორის წოდება. ამავე წლიდან იგი არის პროფესორი.
1995-2006 და 2011-2014 წლებში პროფესორი მადონა მეგრელიშვილი დიდი ენთუზიაზმით უძღვებოდა ქუთაისის აკაკი წერეთლის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ინგლისური ფილოლოგიის კათედრას. მისი უდიდესი ძალისხმევის შედეგად კათედრამ უზარმაზარ წარმატებას და აღიარებას მიაღწია როგორც საქრთველოში, ისე ქვეყნის გარეთ.
პროფესორ მადონა მეგრელიშვილს ქვეყნის წამყვან ლინგვისტთა შორის საპატიო ადგილი ეჭირა, როგორც სერიოზულ მკვლევარს. საქართველოსა და უცხოეთში ქართულ და უცხოურ ენებზე (რუსულად და ინგლისურად) გამოქვეყნებული აქვს 110-ზე მეტი შრომა, მათ შორის მონოგრაფიები, სახელმძღვანელოები და ლექსიკონი. სხვადასხვა დროს გავლილი აქვს პროფესიული გადამზადება საქართველოს, რუსეთის, ბრიტანეთისა და აშშ–ს უნივერსიტეტებში. იგი იყო 27 წარმატებით დაცული სადოქტორო დისერტაციის ხელმძღვანელი; 27 სახელმძღვანელოსა და მონოგრაფიის რედაქტორი, რეცეზენტი კი - 21-ის.
პროფესორი მადონა მეგრელიშვილი ხელმძღვანელობდა 4 აკადემიურ პროგრამას და იყო 9 საერთაშორისო საგანმანათლებლო და სოციალური პროექტის კოორდინატორი.
2001 წლიდან იგი იყო საქართველოს განათლების მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსი, კემბრიჯის საერთაშორისო მონოგრაფიის ცენტრის კვლევითი აკადემიის წევრი და მსოფლიოს პროფესიონალ და საქმიან ქალთა (ქალები, რომლებიც სტანდარტებს ქმნიან) საერთაშორისო ორგანიზაციის წევრი (აშშ). ამასთანავე, ბრიტანელებთან ერთად ის იყო „ადგილობრივი დემოკრატიის სააგენტო საქართველო“–ს დამფუძვნებელი და ინგლისური ჟურნალის „კოლხთა ქვეყანა“ (ელ. ვერსია) იდეის ავტორი დ პასუხისმგებელი რედაქტორი.
იგი 1991 წლიდან 2020 წლამდე ქუთაისი (საქართველო)-ნიუპორტის (დიდი ბრიტანეთი) საერთაშორისო ასოციაციის უცვლელი თავმჯდომარე იყო. სწორედ მისი უშუალო ხელშეწყობით დამყარდა და გაძლიერდა როგორც კულტურულ-საგანმანათლებლო, ისე ეკონომიკური კავშირები ამ ორ ქალაქს შორის, რამაც ეს ურთიერთობა მსოფლიოს ყველა სხვა მეგობარი ქალაქებისათვის მოდელად აქცია. 2010 წლის 8 სექტემბერს მოხდა უპრეცედენტო მოვლენა ჩვენი ქვეყნის ისტორიაში - ასოციაციის დაარსების 20 წლის თავზე ნიუპორტში ქუთაისის ქუჩა გაიხსნა. ქუთაისის სანაპირო - ასე ჰქვია ქუჩას, რომელიც ნიუპორტის ცენტრალურ ნაწილს ამშვენებს.
2019 წელს პროფესორმა მადონა მეგრელიშვილმა კიდევ ერთი საჩუქარი გაუკეთა ქართულ სამეცნიერო საზოგადოებას. მისი თაოსნობით შეიქმნა წიგნი „პატივს მივაგებთ წარსულს, ვქმნით მომავალს“, რომელშიც აღწერილია ინგლისური ფილოლოგიის დეპარტამენტში წარმატებული სწავლების სტრუქტურა და მუშაობის ევროპული მოდელი, რომელიც ამტკიცებს, რომ ინგლისური ფილოლოგიის დეპარტამენტის წარმატების საიდუმლო არა მხოლოდ მაღალი აკადემიური სტანდარტია, არამედ ის ცოდნა, უნარები და შესაძლებლობებია, რასაც ისინი სთავაზობენ თავიანთ სტუდენტებს.
პროფესორი მადონა მეგრელიშვილის ღვაწლის ერთ-ერთი ბოლო აღიარება იყო საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის საპატიო სიგელი, რომელიც მას ფილოლოგიის დარგში განსაკუთრებული დამსახურებისთვის მიენიჭა. ეს საპატიო ჯილდო კიდევ ერთი დადასტურებაა იმ უდიდესი წვლილისა, რაც ამ გამორჩეულ მეცნიერს, პედაგოგს, ლიდერსა და უანგარო ადამიანს მიუძღვის ქართული მეცნიერების განვითარებასა და თაობათა აღზრდის საქმეში.
English Philology Department expresses its deep sorrow over the death of Professor Madonna Megrelishvili and extends its condolences to her family, relatives, colleagues, students, Kutaisi and the whole of Georgia.
Maia Alavidze
აწსუ ინგლისური ფილოლოგიის დეპარტამენტი ღრმა მწუხარებას გამოთქვამს პროფესორ მადონა მეგრელიშვილის გარდაცვალების გამო და უსამძიმრებს მის ოჯახს, ახლობლებს, კოლეგებს, სტუდენტებს, ქუთაისსა და მთელ საქართველოს.