Counterparts from Newport
In the middle of May a group from Newport, our sister city arrived in Tbilisi and the next day came to Kutaisi, the city dear to their hearts. Another page of many years' history of these two sister cities’ twinning and friendship started.
An eighteen-year friendship is not a too long period for history in general. However, the friendship between Kutaisi and Newport is sure to go into history of the both cities. Success of this twinning is felt in all walks of life but especially noteworthy is the contribution made by the Newport friends to the development and upgrading the English Studies Department. The process including adaption of Module teaching system, joint courses, the Alumni Association etc. is to their credit. The results of these reforms surprised their initiators as well as numerous colleagues from Tbilisi. The greatest achievement of the reform is that nearly all graduates got employed and work successfully in Georgia and beyond it.
A great job has been done by the members of the Newport-Kutaisi Twinning Association and Kutaisi-Newport International Association.
Derek Butler, Honorary Professor of ATSU and husband of Rosemary Butler, a famous British politician, is a frequent and well-known visitor to Kutaisi. He has been one of the main drives of the Twinning since its birth. Derek Butler loves our city as it is and tries to do his best to strengthen its friendship with Newport. His support and love is seen in his deeds. Among many other things he has been doing a lot for Kutaisi students in Newport who feel his constant support and paternal care of them.
Derek Butler: “Thank you very much for such a warm welcome which is not unfamiliar for me any more. On the contrary, I am talking much about Georgian hospitality and amiability to my friends.
I am sorry my wife Rosemary could not come to Georgia this time. She herself was very upset about it. But she is overtired of the elections, which recently finished in Great Britain. She won these elections and became a member of Welsh Assembly, where she represents Newport West.”
Furthermore, I would like to mention that my wife is the Deputy Presiding Officer at the Welsh Assembly. At the same time she is an Honorary citizen of Kutaisi and Honorary member of KNIA as well. That means that not only we but the citizens of Kutaisi also have their representative in Welsh Assembly. Rosemary Butler represents the both cities.
We always follow what is happening in Georgia through the Internet and contact with the members of the Kutaisi-Newport Association with whom we have a daily correspondence.
Thus we share joys and sorrows but the most important thing is that we are always ready to help you.
At the official meeting in the civic centre the Mayor, the leader of the City Council and the members of local self-government were happy to meet the guests from Newport. They told them about the problems and the current achievements of our city. The Welsh visitors, on their part, listened carefully to the authorities of the city of Kutaisi and promised them to help find solutions to some problems. The warm meeting sparkling with Mr. Derek Butler’s humour ended in a traditional exchange of presents. The guests presented British whiskey.
Mrs. Sylvia and Mr. Colin Mason- a couple from Newport came to Kutaisi for the first time.
The Masons who are keen on sport, especially golf and rugby were pleased to hear that rugby is also very popular in Kutaisi. They came to Georgia to see with their own eyes the country they had heard so much about from their friends. They were greatly impressed by its picturesque scenery and historical places.
Colin Mason-"We are overwhelmed with Georgian hospitability, generosity and warmth”.
Sylvia Mason: “Everything what we have been told about your country is true. It is very beautiful and its ancient historical buildings are amazing”.
The guests visited ATSU and had an interesting and fruitful meeting with its Rector Professor Giorgi Oniani who made a very good impression on them.
Giorgi Oniani: “ It’s really noteworthy that our university has had some international contacts and one of them is University of Wales, Newport. I hope that your visit will be fruitful and will strengthen our friendship even more. Though you aren’t rare guests at our university, I think that every time you visit it, you find out something new, as our university is on the way of renovation and improvement.”
The rector also spoke about accreditation and said that the university of Kutaisi has all the reasons to meet the high requirements of current educational reforms in Georgia.
Liz Luck, an English teacher: “I’d like to thank you for the most interesting time I spent in Kutaisi and all the kindness you showed me.”
The guests from Newport had an interesting programme – official meetings combined with visiting places of interest and historical monuments. Full of positive impressions they returned to their home country, only Derek Butler stayed in Georgia for some more days. Mr. Butler together with his towns men has brought a remarkable present for the dwellers of Kutaisi. One of Newport’s central coastal streets will be named Kutaisi Walk.
So now we have Newport street in Kutaisi and soon Newport will soon have Kutaisi Walk, one more symbol of the unique friendship between the two cities.
ნიუპორტელი “ჩვენებურები”
მანანა ქურციკიძე
““ჩვენებური” ნიუპორტელები ან პირიქით, ნიუპორტელი “ჩვენებურები” ქუთაისში ჩამოვიდნენ. ... და ამ ორი ქალაქის დამეგობრება-დაძმობილების მრავალწლიანი ისტორიის კიდევ ერთი ფურცელის დაწერა დაიწყეს.
ამ ქალაქებს, ზოგადად ისტორიისათვის იქნებ არც ისე დიდი, მაგრამ მაინც ხანგრძლივი და მყარი მეგობრობა აკავშირებთ. ეს კავშირი იქედან მოდის, როცა ქუთაისის ერთ-ერთმა ყველაზე წარმატებულმა ქალბატონმა, მადონა მეგრელიშვილმა უნივერსიტეტის ინგლისური ენისა და ლიტერატურეს კათედრაზე რეფორმის ჩატარება გადაწყვიტა. ამ საქმეში კი მასთან ერთად ამერიკელები და ბრიტანელები ჩაებნენ.
ბრიტანელების, უფრო ზუსტად კი ნიუპორტელების შემოთავაზებული მოდულების სისტემა, ორმაგი სპეციალობების შესახებ, კურტსდამთავრებულთა ასოციაცია. ქუთაისლებმა კი ნიუპორტელების დახმარებით რეფორმა 2000 წლის ბოლომდე მიიყვანეს. თუმცა, თვითონ რეფორმის გასაოცარმა შედეგებმა ჯერ კიდევ მის დასრულებამდე გააკვირვა, თვითონ ბრიტანელებიც და თბილისელი სპეციალისტებიც..
ის რომ, ანალოგიური კათედრა საქართველოს მასშტაბით არ არსებობს, ხოლო მისი კურსდამთავრებულები, საქართველოში და უცხოეთში არსებული ყველაზე წარმატებული ოფისების მენეჯერები არიან, ნიუპორტელების დამსახურებაცაა. ხოლო ნიუპორტისა და ქუთაისის დამეგობრებაში თავიდანვე, ორ შესანიშნავ ქალბატონს მადონა მეგრელიშვილსა და როზმარ ბატლერს მიუძღვით წვლილი.
დერეკ ბატლერი – ქუთაისის საკმაოდ ხშირი და უკვე საკმაოდ შინაური სტუმარი, პროფესორი, ბრიტანეთში წარმატებული პოლიტიკოსის როზმარი ბატლერის მეუღლე (ასე, იმდენად ხშირად მოიხსენიებენ, რომ უკვე მიეჩვია), ქუთაისი-ნიუპორტის ურთიერთობის ერთ-ერთი სულისჩამდგმელი. ადამიანი, რომელსაც ჩვენი ქალაქი უყვარს ისეთი, როგორიცაა. ესწრაფვის, კიდევ უფრო მეტად დააახლოვოს იგი ნიუპორტთან და მეტი დახმარების გაწევა შესძლოს იმ ქალაქზე, რომლის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საპატიო პროფესორიცაა. თავის თანადგომასა და სიყვარულს გამოხატავს საქმით. თვითონ ზრუნავდა და ზრუნავს გაცვლითი პროგრამის შედეგად ნიუპორტში ჩასულ სტუდენტებზე, რომელთა უმეტესობასთან დღესაც კარგ ურთიერთობას ინარჩუნებს.
დერეკ ბატლერი: “ძალიან დიდი მადლობა ასეთი თბილი მიღებისათვის, რაც ჩემთვის უკვე ნამდვილად არ არის უცხო. პირიქით, მე ძალიან ბევრს ვლაპარაკობ ჩემს მეგობრებთან ქართულ სტუმარ-მასპინძლობასა და გულგრილობაზე. ძალიან ვწუხვარ, რომ ჩემი მეუღლე როზმარი ვერ ჩამოვიდა ამჯერად საქართველოში. თვითონაც ძალიან განიცდიდა ამასს, მაგრამ იგი ძალიან დაიღალა, იმ არჩევნებით, რომელიც სულ ახლახან დასრულდა ბრიტანეთში, სადაც მან გაიმარჯვა და გახდა უელსის წარმომადგენელი ინგლისის პარლამენტში. ასევე აუცილებლად უნდა აღვნიშნო ისიც, რომ ჩემი მეუღლე, არის უელსის პარლამენტის ვიცე-სპიკერი, იგი ნიუპორტს წარმოადგენს უელსის პარლამენტში. თუმცა ამავდროულად არის ქუთაისის საპატიო მოქალაქე და გამოდის, რომ არა მარტო ჩვენ, მისი სახით თქვენც გყავთ წარმომადგენელი უელსის პარლამენტში. როზმარ ბატლერი ორივე ქალაქზე ზრუნავს.
ჩვენ ყოველთვის ვიცით რა ხდება საქართველოში ინტერნეტსა და ქუთაის-ნიუპორტის ასოციაციის საშუალებით, რომელთანაც თითქმის ყოველდღე გვაქვს კავშირი. ამდენად ჩვენ თქვენთან ერთად განვიცდით ცუდს, გვიხარია კარგი და რაც მთავარია, ყოველთვის მზად ვართ დაგეხმაროთ.”
ქალაქის მერთან და საკრებულოს თავმჯდომარესთან ოფიციალურ შეხვედრაზე, ქუთაისის თვითმმართველობის წარმომადგენლებმა დიდი სიხარული გამოთქვეს ნიუპორტელების სტუმრობასთან დაკავშირებით, ქვეყანაში და ქალაქში მიმდინარე პროცესებიც გააცნეს სტუმრებს და არსებული პრობლემებიც. თავის მხრივ, უელსელებმაც ჩვეული კორექტულობით მოისმინეს პრობლემების შესახებ და დაუფარავი სითბოთი და გულწრფელობით აღუთქვეს დახმარება კონკრეტულ პრობლემურ საკითხებზე. შეხვედრა, რომელსაც შიგადაშიგ დერეკ ბატლერის დახვეწილი იუმორი ახალისებდა, საჩუქრების გაცვლით დამთავრდა. ბრიტანელებმა ტრადიცია დაარღვიეს, ვინაიდან ვაზის ქვეყანაში ღვინის ჩამოტანა მოერიდათ და ქუთაისის თვითმმართველებს ნამდვილი ბრიტანული ვისკი მიართვეს.
სილვია მეისონი და კოლინ მეისონი – ნიუპორტელი ცოლ-ქმარი. სილვია – ინგლისური ლიტერატურეს პროფესორი, კოლინი – ინფორმაციული ტექნოლგიების მენეჯერი. ჰყავთ შვილი, რომელიც როგორც საუბარში გაირკვა, “ბიბისი”-ს რადიოჟურნალისტია. მეუღლეებს, როგორც აღმოჩნდა, ძალიან უყვართ სპორტი, მათგან განსაკუთრებით გოლფი და რაგბი. როდესაც შეიტყვეს, რომ უელსელების საამაყო რაგბი, ქუთაისელებისთვისაც “მშობლიური” სპორტია, აღფრთოვანებულნი დარჩნენ. საქართველოში ისინი ინტერესმა ჩამოიყვანა – უნდოდათ ენახათ ქვეყანა, რომლის შესახებაც ამდენს საუბრობენ მათი მეგობრები.
კოლინ მეისონი: “ მე პირველად ვარ საქართველოში. ჩვენ უკვე რამდენი წელია გვესმის ამ ქალაქის შესახებ იმ ადამიანებისგან ვინც უკვე იყო ქუთაისში. ყოველი მათგანი აღნიშნავდა ამ ხალხის სტუმართმოყვარეობას და გულუხვობას და დიდი სითბოთი მოიხსენიებდნენ თქვენს ქვეყანას. მთლიანად ვართ მოცული თქვენი სტუმარ-მასპინძლობით, გულუხვობით და თბილი დამოკიდებულებით”.
სილვია მეისონი: “ ჩვენ გვეუბნებოდნენ, რომ ქართველი ხალხი არის არაჩვეულებრივი და ქვეყანაც არის მშვენიერი და მართლაც ის გზა, რომელიც ჩვენ გუშინ გამოვიარეთ, იყო არაჩვეულებრივად ლამაზი, ხოლო ისტორიული ნაგებობები გამაოგნებელი. “
აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორთან შეხვედრა ძალიან საინტერესო იყო. ჩვენი უნივერსიტეტის ახალგაზრდა რექტორმა, გიორგი ონიანმა ძალიან კარგი შთაბეჭდილება დატოვა სტუმრებზე, რაც მასპინძლებისათვის ნამდვილად საამაყო უნდა იყოს.
საუბრები პოლიტიკურ ცვლილებებზე აქაც იყო, მხოლოდ იმიტომ, რომ უფრო თვალნათლივი ყოფილიყო პოლიტიკური ცვლილებების გავლენა განათლების სისტემაზე.
გიორგი ონიანი
: “უდავოდ აღნიშვნის ღირსია ის გარემოება, რომ ჩვენს უნივერსიტეტს რამდენიმე მყარი საერთაშორისო კონტაქტი აქვს და ერთ-ერთი კონტაქტი უკავშირდება ნიუპორტს. მე იმედი მაქვს, რომ თქვენი სტუმრობის პერიოდი ჩვენი ურთიერთობის გამყარებისათვის კიდევ უკეთესი იქნება. თქვენი ჩამოსვლა იშვიათობა არ გახლავთ, მაგრამ ყოველი ჩამოსვლისას გრძნობთ ალბათ რაიმე ახალს, იმიტომ რომ ჩვენი უნივერსიტეტი განახლების გზას ადგას”.
რექტორმა ისაუბრა პროგრამული აკრედიატაციების შესახებ და თქვა, რომ ქუთასის უნივერსიტეტს აქვს სრული საფუძველი იმისა, რომ იფიქროს, დღეს არსებული საგანმანათლებლო პროგრამების დიდი ნაწილი ამ მაღალი დონის აკრედიტაციას გაუძლებს. .
გიორგი ონიანი: “ყოველ შემთხვევაში, რაც უკავშირდება ინგლისური ფილოლოგიის მიმართულებას აქ გული საგულეს გვაქვს ნამდვილად”.
ლიზ ლაქი – ინგლისური ენის პედაგოგი და ტიპიური ბრიტანელი ქალბატონი. წარმოსადეგი, საკმაოდ კარგი მოსაუბრე, ენაწყლიანი. ისტორიის და საკუთარი ქვეყნის დიდი მოყვარული, რომელიც ყველაფერს დიდი ინტერესტ ისმენდა და აკვირდებოდა.
ნიუპორტელებს დატვირთული და საინტერესო პროგრამა ჰქონდათ – ოფიციალური შეხვედრები, ისტორიული ძეგლებისა და მათთვის საინტერესო ადგილების მონახულება. დიდი და ლამაზი შთაბეჭდილებებით დატვირთულნი დაბრუნდნენ სამშობლოში. აქ მხოლოდ Dერეკ ბატლერი დარჩა, უკვე შინაურულად ქცეული უელსელი, რომელმაც თავის თანაქალაქელებთან ერთად კიდევ ერთი და მნიშვნელოვანი საჩუქარი ჩამოუტანა ქუთაისლებს. ნიუპორტის დიდ, ლამაზ, სანაპირო, თანაც ცენტრალურ ქუჩას, სადაც უნივერსიტეტის ძირითადი ნაწილი გადავა, ქუთაისის სახელი ერქმევა.
ასე რომ, თუ ჩვენ აქ იმერეთში, პატარა ქალაქში ჩვენი ნიუპორტი გვაქვს, იქ უელსში, ნიუპორტელებს თავისი ქუთაისი ექნებათ. თქვით ახლა, არ არიან ნიუპორტელები ჩვენებურები??