Didi Madloba - me var zalian bednieri.
სემინარები კრიტიკულ აზროვნებაზე
ქუთაისი ნიუპორტის ასოციაციამ მაისის თვის I ნახევარში უჩვეულო ბრიტანული ამინდით, მაგრამ ჩვეული ქართული სტუმართმოყვარეობით უმასპინძლა სტუმრებს ქუთაისის დამეგობრებულ ქალაქ ნიუპორტიდან. დელეგაციის წევრები ამჯერად ნიუპორტის უნივერსიტეტის მესვეურები იყვნენ. დელეგაციის ერთ-ერთი წევრი ქეროლაინ მაქლეჰენი - განათლების სკოლის დირექტორი, რომელიც უკვე მეხუთედ იმყოფებოდა ჩვენს ქალაქში და დოქტორები შერლი ეგლი - სამაგისტრო პროგრამის, ფილოსოფიისა და კრიტიკული ანალიზის საკვლევი ცენტრის დირექტორი და ლინ ფოულსტონი - რელიგიის სწავლების დირექტორი.
დელეგაციას საინტერესო და დატვირთული პროგრამა მოუმზადეს ქუთაისელმა კოლეგებმა. მათი სტუმრობა ჩვენს ქალაქში სამუშაო ხასიათს ატარებდა. დელეგაციის წევრები სრულად ჩაერთვნენ აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და ქუთაისი-ნიუპორტის საერთაშორისო ასოციაციასთან არსებული ინგლისური ენის ცენტრის ცხოვრებაში. მათ მიღება მოუწყო უნივერსიტეტის რექტორმა პროფესორმა გიორგი ონიანმა, შეხვდნენ ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანს პროფესორ ნინო ჩიხლაძეს და ტრადიციულად - მათ მასპინძელ ინგლისური ენის დეპარტამენტს. ჩვენმა ნიუპორტელმა სტუმრებმა ძალიან საინტერესო და ინფორმაციული ხასიათის სემინარები ჩაატარეს ინგლისური ენის დეპარტამენტისს მასწავლებლებისა და სტუდენტებისათვის, ასევე არაჩვეულებრივი სემინარები გამართეს ინგლისური ენის ცენტრში. ეს იყო პროფესიული გაზიარების თვალსაზრისით ორმხრივად მნიშვნელოვანი შეხვედრები.
წელს სტუდენტთა და მოსწავლეთა კონფერენცია ,,ბრიტანულ, ამერიკულ და ქართულ რეალიებზე" განსაკუთრებულ ვითარებაში წარიმართა. მომხსენებელთა შემფასებლები ადგილობრივ ლექტორ-მასწავლებლებთან ერთად თვით ბრიტანელი სპეციალისტები იყვნენ. სტუმრები აღფრთოვანებულნი დარჩნენ სტუდენტთა და მოსწავლეთა ინგლისური ენის ცოდნის მაღალი დონით, თავდაჯერებულობითა და დისკუსიის უნარით. როგორც დაჯილდოვების დროს აღნიშნეს, გაუჭირდათ კიდეც გამარჯვებულთა გამოვლენა ამდენ ნიჭიერ ახალგაზრდას შორის.
დამეგობრებული ქალაქის ყველა დელეგაციის ღირსეული მასპინძელი ასოციაციასთან ერთად ქალაქის ხელმძღვანელობაა. სტუმრებს ნიუპორტიდან მიღება მოუწყვეს ქალაქის მერმა ბატონმა ნუგზარ შამუგიამ და ქალაქის საკრებულოს თავმჯდომარემ ბატონმა ამირან ხვადაგიანმა, სხვადასხვა ქვეყნის ელჩებთან და ოფიციალურ წარმომადგენლებთან ერთად, სადაც ისაუბრეს ჩვენი ორი ქალაქის მეგობრობასთან დაკავშირებულ საკითხებზე და მომავალ გეგმებზე. შემთხვევითი არ იყო რომ ჩვენი მეგობარი ნიუპორტელების სტუმრობა ქუთაისობის დღესასწაულს დაემთხვა. ტრადიციული ორმაისობის აღნიშვნაში ნიუპორტელებმაც აქტიური მონაწილეობა მიიღეს. ისინი საპატიო სტუმრები იყვნენ ამ დღისათვის გამართულ ყველა ღონისძიებაზე, მათ შორის ქუთაისის დრამატულ თეატრში გამართულ საქველმოქმედო კონცერტზე ,,იავნანა", რომლის ფონდის ხელმძღვანელია მსოფლიოში ცნობილი ქართველი ბარიტონი, ლასკალას სოლისტი პაატა ბურჭულაძე. აქ მათ საშუალება მიეცათ კიდევ უფრო გასცნობოდნენ ქართულ კულტურას. კონცერტზე წარმოდგენილნი იყვნენ ჩვენი ქვეყნის ცნობილი სახეები, ჩვენი საყვარელი მსახიობები და მომღერლები: მედეა ჩახავა, ბუბა კიკაბიძე, გურამ საღარაძე, ,,ქართული ხმები", რომლის შესრულებითაც განსაკუთრებით აღფრთოვანდნენ ჩვენი ნიუპორტელი მეგობრები.
ასევე მნიშვნელოვანი ხასიათის იყო ნიუპორტელი სტუმრებისათვის შეხვედრა ქუთათელ-გაენათელ მიტროპოლიტ კალისტრატესთან თეოლოგიის აკადემიაში. მეუფემ დალოცა დელეგაციის წევრები და გააცნო მათ ჩვენი სულიერი მხარე, ქართული კულტურის რელიგიური და ისტორიული რეალიები.
აღსანიშნავია ის მრავალმხრივი ურთიერთობა, რაც ჩვენი ორი ქალაქის სხვადასხვა სფეროს აკავშირებს ერთმანეთთან, რაც ეროვნული ბანკის მმართველის ბატონ რეზო რობაქიძის აქტიური საქმიანობითაც თვალსაჩინო ხდება. მან ღირსეულად მოახერხა ჩვენი ქალაქის საბანკო სისტემის ჩართვა ამ მართლაც მნისვნელოვან მეგობრობაში და საინტერესო სიახლეები დანერგვა ნიუპორტში მიღებული გამოცდილების შედეგად, რასაც კიდევ ერთხელ გაესვა ხაზი დელეგაციის ეროვნულ ბანკში სტუმრობის დროს.
აქვე უნდა აღინიშნოს სტუმრობა ასოციაციის აქტიურ წევრთან, ნიუპორტელთა ძველ მეგობართან ქალბატონ მზექალა კინწურაშვილის ოჯახში, რომელიც 1990 წლიდან ჩართულია ქუთაისი-ნიუპორტის ასოციაციის საქმიანობაში.
უცხოელი სტუმრებისათვის ყოველთვის აღმოჩენაა ქართული ისტორიული ძეგლების მონახულება. მათ შორის გამონაკლისი არც ნიუპორტელები არიან. ისინი ყოველთვის მოუთმენლად ელიან პროგრამის ამ მშვენიერ ნაწილს. მათი ვიზიტის პირველივე დღეს დელეგაციის წევრებს საშუალება მიეცათ მოენახულებინათ ჩვენი დედაქალაქი, სამების ტაძარი, სვეტიცხოველი, რისი ლოგიკური გაგრძელება მათი მასპინძელი ქალაქისა და მხარის ღირსეშანიშნავი ადგილების დათვალიერება იყო. განსაკუთრებით მათთვის, ვინც პირველად იყო საქართველოში. ქალბატონი ქეროლაინი კი კიდევ ერთხელ ეზიარა ქართულ კულტურას და როგორც პირველ ვიზიტზე ახლაც გულმოდგინედ შეისწავლიდა ჩვენს ისტორიულ მემკვირდეობას.
უაღრესად საინტერესო იყო ჩვენი სტუმრების, კერძოდ კი ქალბატონ ქეროლაინის შეფასება აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ფოლკლორული ანსაბლის მიერ სპეციალურად საპატიო სტუმრებისათვის გამართული კონცერტის შემდეგ: ,,კიდევ ერთხელ განვიცადე ქართული სიმღერისა და ცეკვის ეშხი და განსაკუთრებით გამაკვირვა იმან, როგორ გათამამებულა ქართველი ქალი სცენაზე" - განაცხადა მან ქართული ცეკვის თანამედროვე ვერსიის ნახვის შემდეგ.
ვიზიტის დამაგვირგვინებელი აკორდი ქუთაისი-ნიუპორტის საერთაშორისო ასოციაციის მიერ გამართული გამოსამშვიდობებელი წვეულება იყო, რომელმაცსასიამოვნო და თბილ ვითარებაში ჩაიარა. აქ იყო ბევრი ძველი და ახალი მეგობარი, ასოციაციის აქტიური წევრები. ბევრი ტკბილი მოგონება, იუმორი და ქართული ტრადიციული სუფრის უცვლელი დეტალი - სადღეგრძელო, რომლის წარმოთქმის ხელოვნებას მშვენივრად დაეუფლნენ ჩვენი ბრიტანელი სტუმრები. აქ კიდევ ერთხელ აღინიშნა იმ გამორჩეული ურთიერთობის შესახებ, რაც ნიუპორტელებსა და ქუთაისლებს გვაკავშირებს და რამაც განსაკუთრებული შედეგები მოუტანა ჩვენს ქალაქს სხვადასხვა სფეროში. ქალაქის და უნივერსიტეტის ხელმძღვანელობამ მადლობა გადაუხადა ქუთაისი-ნიუპორტის საერთაშორისო ასოციაციას იმ უანგარო და თავდადებული საქმიანობისათვის, რასაც იგი დღიდან დამეგობრების ეწევა ამ ორი ქალაქის ურთიერთობის სწორად და ნაყოფიერად წარმართვისათვის და იმ დიდი გრძნობის გაღრმავებისათვის, რასაც მეგობრობა ჰქვია. მეგობრობა, რომელიც ერთ-ერთი სტუმრის სიტყვებით რომ ვთქვათ, მის ბაღში დარგული ფურისულა ყვავილებივით სულ მასთან არის, მისი გულის ნაწილია, მაგრამ ყვავილობის პერიოდში უფრო ძლიერ შესაგრძნობია მისი სურნელი. მსგავსად ამისა, ყოველი შეხვედრისას უფრო ძლიერ საგრძნობი ხდება, რაოდენ დიდი მონაპოვარი გვაქვს ჩვენი ქალაქების ადამიანებს მეგობრობის სახით.
გვინდა გაგიზიაროთ ჩვენი სტუმრების მოსაზრებები:
ძალიან სასიამოვნოა ჩვენთვის ინგლისური ენის ცენტრის სტუდენტებთან მუშაობა და ფილოსოფიური კვლევის პედაგოგიკის გამოყენება. სტუდენტთა ინგლისური ენის ცოდნა ბრწყინვალეა! დიკუსიები კი უმაღლესი დონის. შთამბეჭდავი იყო ასევე სტუდენტების კრიტიკული, შემოქმედებითი და ერთობლივი აზროვნება. მათი აზროვნების ხარისხმა ნამდვილად გაათბო ჩვენი გულები.